Městský obvod Plzeň 4
ÚvodŽivot v obvoduOrganizace působící v městském obvoduNová služba pro osamělé seniory: popovídání po telefonu

Nová služba pro osamělé seniory: popovídání po telefonu

Novou službu pro opuštěné seniory nově nabízí Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, které v únoru otevřelo novou pobočku na Doubravce. Kromě nákupů, venčení pejsků a donášky léků si nyní povídá se staršími spoluobčany po telefonu.

Krizové centrum funguje v TOTEMu po dohodě zastupitelů města Plzně a vedení neziskové organizace TOTEM z.s. v souvislosti s opatřeními vlády ČR kvůli koronavirové pandemii.

Centrum je napojeno na telefonickou krizovou linku města, která vyřizuje poradenství a intervenční podpůrné hovory a předává TOTEMu požadavky od občanů, kteří dodržují doporučení nevycházet.


Krizová linka na tel. čísle 378 032 222 je provozu v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin. Přijímá kolem 100 hovorů denně.

Z telefonátů seniorů zjišťujeme, že skutečně nejvíc je sužuje osamělost a potřeba si popovídat. Oslovujeme nyní dobrovolníky, kteří by mohli poskytnout svůj čas a stát se jakýmsi „přítelem na telefonu“,“ říká ředitelka TOTEMu Vlasta Feiferláková.

Na rozdíl od jiných tísňových či krizových linek nejde o volání s anonymním a pokaždé jiným pracovníkem či dobrovolníkem. Naopak dochází k cílenému a dlouhodobému propojení jednotlivce s jednotlivcem. Díky tomu vznikají pevnější vazby mezi oběma volajícími.

Když senior zavolá, že by se mu líbilo například jednou denně si promluvit s někým jiným, najdeme dobrovolníka, který po dobu krize fungoval jako zmíněný „přítel na telefonu“. Z prvních už takto spárovaných seniorů a dobrovolníků z minulého týdne je jasné, že mnohá navázaná přátelství mohou vydržet i po skončení pandemie“, dodala Faiferlíková.

Svědčí o tom i reakce jednoho z dobrovolníků, který si takto po telefonu povídá od minulého týdne: „Mluvil jsem s paní přes dvě hodiny a hovor byl k nezastavení. Bydlí tady přes kopec. Až tohle všechno pomine, určitě ji půjdu navštívit,“ slíbil jeden z dobrovolníků.

Za přísných hygienických opatření v pondělí 30. března proběhlo v TOTEMu školení pro dobrovolníky na telefonu od krizové terapeutky Mgr. Kamily Bobysudové. Ti, kteří se nemohli zúčastnit, získají metodické doporučení, jak takový krizový či jen lidsky přátelský rozhovor vést a jaká může mít úskalí.

V tomto okamžiku evidujeme víc dobrovolníků, než je poptávané pomoci. Všechny další zájemce si zapisujeme jako dobrovolníky v záloze. Situace se rychle mění a nedá se předpovídat průběh, ani poptávka. Jasné ale je, že to bude běh na dlouhou trať. I proto je fajn mít tuhle krásnou lidskou dobrovolnickou energii po ruce a využít ji na podporu nejpotřebnějších ve správný čas“, pokračuje Feiferlíková.

Dosud Mezigeneračnímu a dobrovolnickému centru TOTEM, z.s. nabídlo pomoc už přes 250 zájemců o dobrovolnictví.

Publikace: 1. 4. 2020, aktualizace: 1. 4. 2020, Jan Švábek


Pomoc Ukrajině
Допомога Україні


Informace pro občany Ukrajiny
Jak pomoci