Městský obvod Plzeň 4

Třídění skla

Vážení spoluobčané,

velice si Vážíme vašeho zodpovědného přístupu k životnímu prostředí, který projevujete tím, že v našem městě třídíte odpady. V  roce 2007 jsme zavedli změnu v systému třídění skla. Místo sběru veškerého skla do jednoho kontejneru, je sklo sbíráno podle barev. Ve městě jsou ke stávajícím kontejnerům na sklo přistaveny kontejnery na sklo čiré.   V některých částech se objevily nové speciální kontejnery s přepážkou, umožňující třídění čirého a směsného skla zvlášť. Žádáme Vás proto o důsledné třídění skla podle barev. Do kontejneru na sklo čiré patří pouze čiré láhve od nápojů a sklenice od potravin, ostatní sklo patří do kontejneru na sklo směsné. Tabulová skla, přestože jsou na první pohled čirá, odkládejte, prosíme, do kontejnerů na sklo směsné. Dále si dovolujeme upozornit, že do kontejnerů na sklo nepatří autoskla, drátoskla, zrcadla, keramika a porcelán.

Důvodem výše uvedené změny bylo zlepšení odbytu vytříděného skla a zlepšení jeho uplatnění. V současné době roste neustále poptávka po čirém skle, a ze směsného skla se téměř nedá vyrobit. Proto je potřeba sklo třídit již na počátku, v městech a obcích. To zajistí, že sklo se bude moci ještě více a lépe recyklovat.

Sklo je velmi specifický materiál. V současné době má sklo nesmírně širokou škálu použití, od skleněných obalů a okenních tabulí až po speciální optická vlákna sloužící k přenosu informací. Sklo je výborným materiálem pro recyklaci, zásadním důvodem recyklace výrazná úspora energií, až 90%, a přírodních zdrojů. Při výrobě nového skla se může použít až 65% starých skleněných střepů. Vytříděné sklo se zpracovává v ČR pouze ve dvou velkých sklárnách, v severních Čechách a na jižní Moravě. Proto se rozdíl od papíru a plastů nedotřiďuje v areálech svozových firem, ale jen na několika málo specializovaných linkách. Sklo sebrané v našem kraji se pouze skladuje na volných prostranstvích v areálech svozových firem, odkud se kamiony odváží na zmiňované třídící linky. Např. v Příbrami je jedna z takových linek. Zde se nejprve ze skla vyberou velké nečistoty, jako je keramika, a další pevné částice. Následně se sklo nadrtí a nasype na speciální pas vybavený laserovými čidly. Tak každý kousek skla prosvítí. V okamžiku, kdy se nepodaří střep prosvítit, znamená to, že se nejedná o sklo a tahle částečka se odfoukne pomocí vzduchové trysky.  Tímto způsobem vzniká surovina – skleněný střep pro sklárny. Jen pro ilustraci, jeden metrický cent střepu může obsahovat jen dva gramy nečistot. Už to ukazuje na náročnost sběru skla. Koneckonců, kdo by chtěl mít ve sklenici zatavený kus drátu, nebo kamene? Proto je potřeba dodržovat pokyny na kontejnerech a odkládat do nich jen to správné sklo. Výše uvedeným způsobem se bohužel nedá ze směsného skla vyrobit sklo bílé, ale vždy jen barevné. A proto se budeme setkávat s kontejnery na bílé i barevné sklo. Sběrové sklo se používá zase na výrobu obalového skla, případně na výrobu jiných speciálních skel. Vzhledem k tomu, že se sklo zpracovává při teplotách výrazně převyšujících teplotu 1000°C, nerozeznáte recyklované sklo od toho původního. A to je další výhoda recyklace skla.

 

 

Ing.  Jiří Pouba

vedoucí odboru ŽP ÚMO Plzeň 4

 

Poslední aktualizace: 25. 9. 2023, Kubát Josef