Plzeň převzala les na Chlumu, lesníci začali s pracemi v lese
Město Plzeň letos rozhodlo o koupi lesních pozemků na vrchu Chlum. Než budou moci sloužit občanům jako příměstský rekreační les, musejí je správci městských lesů prohlédnout a zajistit, aby byl porost pro návštěvníky bezpečný. S údržbou už se začalo. Práce budou pokračovat až do zimy. Vstup do některých částí lesa tak bude omezen.
„Rozhledna na Chlumu patří mezi místa, kterým chceme co nejdříve vrátit lesk a slávu. Jsem moc rád, že jako město můžeme přispět k celkové revitalizaci a v těchto dnech začínají první konkrétní kroky k proměně této lokality,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.
„Město Plzeň se stalo majitelem lesa na Chlumu a s tím převzalo i povinnosti majitele a správce lesa. Nejprve tedy musí les zabezpečit. To znamená šetrně odstranit suché a odumírající stromy, aby někoho nezranily, ale i nelegální stavby. Prioritu přitom mají stromy kolem cest, kudy chodí nejvíce lidí. Kácení bylo zahájeno a bude probíhat až do zimy. Poté se začne s opravami cest a pěšin. Podle studie, kterou máme zpracovanou, mají na Chlumu vzniknout cesty pro běžce, opraveny budou i vrstevnicové cesty používané pro údržbu lesa. Ty budou moci využívat po celý rok pěší návštěvníci,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.
„S vybudováním Železniční stezky do Chrástu a plánovaného občerstvení POSED na jejím začátku očekáváme, že počet návštěvníků oblasti Chlumu vzroste, proto bychom chtěli, aby byly lesní cesty a pěšiny co nejdříve bezpečně přístupné. Plány na doplnění mobiliáře jako jsou třeba lavičky a jeho rozmístění, nyní probíráme se správci lesa. Uvítáme i podněty od občanů,“ uvedl starosta městského obvodu Plzeň 4 Tomáš Soukup.
„Les na Chlumu v posledních desetiletích několikrát změnil majitele. Ne vždy dostával péči nutnou pro často navštěvovaný příměstský les. Jsou tu přitom starší a přestárlé porosty. V nejbližší době budeme kácet suché, usychající a poškozené stromy. Naopak chceme zachovávat a podporovat ty zdravé a perspektivní, které nám zajistí dostatek semen pro přirozenou obnovu. Díky ní získáme pestřejší a odolnější les," uvedl vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka.
„Nikdy jsme neřešili tak velkou plochu zanedbaného lesa pro rekreační účely. Přestože plocha na Chlumu činí jen necelou setinu plochy plzeňských městských lesů, je pro nás podobně jako jiné lesy sloužící pro rekreaci důležitá, a podle toho k ní budeme citlivě přistupovat. Mladé stromky, které zde vyrostly, tu jsou doma, tak je tu chceme ponechat. Je ověřeno, že les vytvořený ze semenáčků, které v něm samy vyrostou, je odolnější, než ten ze sazeniček vysazených odjinud," uvedl vedoucí oddělení městských lesů Správy veřejného statku města Plzně Milan Sekáč.
Kromě suchých a odumřelých stromů bude nutné odstranit i křoví a nálety podél cest kvůli prostupnosti techniky. S ohledem na ptactvo a použití techniky začnou tyto práce až v době, kdy většina ptačích druhů již nehnízdí, ale odlétá. Návštěvníci lesů by tak měli být ohleduplní, dodržovat pokyny lesníků a s ohledem na vlastní bezpečnost nevstupovat do míst, kde se aktuálně těží. Při úklidu lesa dojde i na odstranění nelegálních trailů. Podobně jako u Senečáku by tu mohly ve spolupráci města, Čtyřky a správců lesa vzniknout nové legální traily.
Správa veřejného statku města Plzně je příspěvkovou organizací města Plzně, která se stará o městské nemovitosti, jejich údržbu a rozvoj. V její kompetenci tedy jsou správa, údržba městských komunikací, včetně některých chodníků a stezek, správa veřejného osvětlení a světelného signalizačního značení, správa infrastruktury pro provoz veřejné dopravy, správa a údržba lesů, rybníků ale i většiny kašen, fontán, pump a pítek a vybraných parků a lesoparků, jako jsou např. Lobezský park, park Potoční nebo Špitálský les.