Oběti spojeneckého bombardování z konce 2. světové války připomněly pietní akty
Tragické události z konce druhé světové války si 17. dubna připomínal čtvrtý plzeňský obvod. Bombardování bylo namířeno na seřaďovací nádraží. Cílem bylo zabránit německým vojákům využívat k dopravě železnici. Právě Plzeň byla klíčovým dopravním uzlem, navíc se tady vyráběla a opravovala německá vojenská technika. Bomby ale zasáhly i několik dalších míst. Nálety zabíjely ve třech oblastech čtvrtého plzeňského obvodu. V okolí Sousedské ulice zahynulo celkem 118 lidí. V dělnické kolonii Cikánka u Jateční ulice a jejím okolí zemřela přibližně stovka civilistů. V oblasti kolem Habrmannova parku přišlo o život 38 dětí a také jedna z učitelek základní školy v Masarykově ulici Květoslava Zajícová, která bydlela v jejím okolí.
Památku obětí bombardování pravidelně přicházejí uctít zástupci čtvrtého plzeňského obvodu, představitelé Plzeňského kraje, města Plzně, pozůstalí, zástupci Armády České republiky a Městské policie. „S úctou vzpomínáme na oběti bombardování. Mír opravdu není samozřejmost, o tom jsme se v poslední době přesvědčili například v případě Ukrajiny," říká starosta MO Plzeň 4 Tomáš Soukup. Pietní místo najdeme mezi Sousedskou a Partyzánskou ulicí. „Při tomto náletu byly zbořeny desítky domů zejména v Lobzích. V jejich troskách nalezlo v okolí Sousedské ulice na sklonku druhé světové války smrt 118 našich spoluobčanů. Jejich oběti však nebyly marné, a je nezbytné si tuto smutnou událost neustále připomínat už jenom proto, aby se už nikdy neopakovala," doplnil místostarosta Ing. Zdeněk Mádr. Další pietní místa byla vybudována u Jateční ulice, v místě bývalé dělnické kolonie a na Habrmannově náměstí.
Náletu spojenců ze 17. dubna 1945 předcházely neúspěšné pokusy o zničení seřaďovacího nádraží. Během předchozích pokusů amerického letectva se nádražní komplex nepodařilo dostatečně ochromit, a tak přišel v noci z 16. na 17. dubna útok britského Královského letectva, který seřaďovací nádraží zničil. Bomby však zasáhly také oblasti v širokém okolí nádraží a dopadly na řadu míst Doubravky, Letné i Lobez. Další útok z 18. dubna zasáhl Slovany a 25. dubna byly kromě plzeňské Škodovky zasaženy také Skvrňany a Karlov.
Pietní místo najdeme mezi Sousedskou a Partyzánskou ulicí
Nejvíce obětí bylo v dělnické kolonii Cikánka u Jateční ulice a jejím okolí
U Habrmannova parku zemřelo 38 dětí a učitelka Květoslava Zajícová, která bydlela v okolí školy