Městský obvod Plzeň 4
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduNa Čtyřce jsou nádoby na sběr jedlých tuků a olejů

Na Čtyřce jsou nádoby na sběr jedlých tuků a olejů

Na části území městského obvodu Plzeň 4, konkrétně v Červeném Hrádku, Bukovci a Újezdu, se u stanovišť s kontejnery na tříděný odpad objevily nové sběrné nádoby s fialovorůžovým víkem. Celkem jich je 21 a nově slouží ke sběru jedlých tuků a olejů z domácnosti. Jedná se o pilotní projekt, který na Čtyřce spustil plzeňský magistrát. Umístění nádob lze dohledat na www.tridimolej.cz/mapa.

 

Prakticky všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti lze recyklovat. Stačí je slít do obyčejné PET lahve, pevně uzavřít a odnést do některé z označených olejových popelnic. Je to snadné a navíc užitečné. Třídění oleje pomáhá předcházet ucpání odpadního potrubí, zároveň šetří přírodní zdroje a vede ke snižování emisí oxidu uhličitého.

„Jsme moc rádi, že magistrát města Plzně pro tento pilotní projekt vybral právě náš obvod. Zda se fialové popelnice rozšíří i do dalších částí Čtyřky, bude záležet především na tom, jak budou občané s nádobami nakládat, a zda do nich nebudou umisťovat odpad, který tam nepatří,“ uvádí místostarostka městského obvodu Plzeň 4 Lenka Kočová.

Jak na třídění oleje?

Do olejových popelnic lze třídit všechny kuchyňské oleje a tuky, ať už z konzerv, z marinád, salátových zálivek, nakládané zeleniny či sýrů a samozřejmě ze smažení. Patří tam i máslo, sádlo nebo výpek z masa. To vše může ještě dobře posloužit, a přitom neucpat odpady.

Použité oleje a tuky stačí doma slít do prázdné PET lahve. Plnou a dobře uzavřenou lahev stačí odnést do označené popelnice na třídění oleje s fialovým víkem.

Co se děje s vytříděným olejem?

Vyčištěný a recyklovaný olej se opět stává hodnotnou surovinou, například pro výrobu biopaliv pro letadla. Díky recyklaci se snižuje potřeba pěstovat olejniny pro průmyslové účely – jeden olej je zkrátka použit dvakrát.

„Lidé na Čtyřce mají o třídění odpadu velký zájem. Konkrétně na nádoby, do kterých by bylo možné odkládat kuchyňský olej a další tuky, dostáváme dotazy prakticky neustále. Proto jsme moc rádi, že díky Odboru životního prostředí plzeňského magistrátu můžeme oznámit tuto novinku. Věřím, že naši občané budou nádoby využívat skutečně k účelům, ke kterým slouží, a že popelnice s fialovým víkem brzy přivítáme i v Doubravce nebo Lobzích,“ dodává starosta Čtyřky Tomáš Soukup.

 

 

Publikace: 10. 6. 2022, aktualizace: 10. 6. 2022, Jan Švábek


Pomoc Ukrajině
Допомога Україні


Informace pro občany Ukrajiny
Jak pomoci