Lidé na Doubravce vzdali čest padlým letcům RAF
Pietní akt na počest tří padlých letců RAF se 30. dubna uskutečnil na Habrmannově náměstí. Památku letců z Doubravky přišly uctít desítky lidí. Pravidelně se pietního aktu účastní zástupci čtvrtého plzeňského obvodu, Krajského úřadu Plzeňského kraje, Magistrátu města Plzně, zástupci Leteckého historického klubu Plzeň, Českého svazu letectví-Letci Plzeň, Krajského vojenského velitelství Plzeň, Městské policie Plzeň, příbuzní příslušníků československého odboje a další hosté. Pietní akt organizuje čtvrtý plzeňský obvod ve spolupráci s Leteckým historickým klubem Plzeň a Českým svazem letectví- Letci Plzeň. Letos před zahájením pietního aktu nad Habrmannovým náměstím přeletěl letoun Zlín 42 z Aeroklubu Plzeň Letkov. Hudební doprovod zajišťuje pravidelně Junior orchestr při Základní umělecké škole Bedřicha Smetany.
Pietní akt se koná na počest četaře Karla Pavlíka, četaře Václava Šindeláře a ppor. Aloise Záleského. Ti se zapojili do československého odboje v zahraničí ještě před vypuknutím druhé světové války. Karla Pavlíka, Václava Šindeláře a Aloise Záleského z Doubravky spojovalo nejen přátelství, ale také láska k létání a patriotismus. V tehdejším západočeském aeroklubu v Plzni složili potřebné zkoušky a stali se sportovními letci. „Je obvzlášť důležité v době, kdy je největší bojový konflikt od dob druhé světové války v našem okolí, připomínat tuto událost. Jsem rád, že přišlo tolik lidí a mohli jsme společně vzpomenout na tři doubravecké rodáky, kteří za svobodu neváhali položit svůj život," říká starosta Čtyřky Tomáš Soukup.
Opustili svůj domov a přes Polsko a Francii se postupně dostali do britského Královského letectva RAF. Jejich společným osudem se stala stíhačka Spitfire. Karel Pavlík doprovázel lodě a bombardéry nad francouzským územím. Jeho Spitfire byl sestřelen 5. května 1942. Václav Šindelář se v roce 1941 dočkal naplnění svého snu stát se pilotem. O dva roky později však zemřel ve Spitfiru při poslední fázi výcviku. Tři měsíce před koncem války nalezl smrt ve Spitfiru také Alois Záleský, který se stejně Karel Pavlík v řadách RAF aktivně podílel na vojenských operacích.
Letos už podruhé probíhá kladení věnců u pamětní desky v Habrmannově parku. Příští rok by se měla deska vrátit na důstojné místo na budovu bývalé základní školy, která se nyní rekonstruuje a nově v ní bude sídlit Úřad městského obvodu Plzeň 4. "Předpokládáme, že by měl v parku u budovy vzniknout ještě památník věnovaný právě letcům RAF," avizuje místostarosta Zdeněk Mádr.
Pietní akt vzdal také čest loni zemřelému propagátorovi historie letectví, zakladateli a dlouholetému předsedovi Leteckého historického klubu Plzeň a členovi spolku Letci Plzeň-Českého svazu letectví Václavu Tomanovi. Právě on předával odkaz československých letců bojujících v řadách britského Královského letectva RAF. Pravidelně se účastnil pietních aktů na Habrmannově náměstí a byl spoluautorem několika publikací. Zasloužil se také o řadu pamětních desek příslušníků RAF.