Městský obvod Plzeň 4
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduHistorická budova základní školy v Plzni na Doubravce se dočká rekonstrukce

Historická budova základní školy v Plzni na Doubravce se dočká rekonstrukce

Budova základní školy v Masarykově ulici z roku 1902 znovu ožije. Historická budova projde během následujících dvou let kompletní rekonstrukcí a počítáno je také s přístavbou. Nově zde bude sídlit Úřad Městského obvodu Plzeň 4. Objekt je v současnosti prázdný, naposledy prostory využívala plzeňská konzervatoř, a to do konce roku 2013.

„Zásadní je přestěhování úřadu z nevyhovující budovy v Mohylově ulici a z nájemních prostor. Doubravka získá reprezentativní zázemí pro konání svateb a dalších společenských a kulturních akcí. Do prostor úřadu bude možné rozšířit činnost Doubraveckého klubu. V neposlední řadě dojde také k úpravě přilehlého parku. Moc nás těší, že budeme moci krásnou historickou budovu zachránit a že znovu ožije,“ těší se starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup. „Já jsem velmi rád, že se podařilo dosáhnout reálné dohody a příslibu vedení města ohledně financování rekonstrukce budovy bývalé základní školy pro potřeby našeho úřadu. Jednak si to tato budova dlouhodobě zaslouží, zkvalitní to v příštích letech podmínky práce úřadu pro naše občany a celkové tím učiníme další krok v naší dlouhodobé koncepci vytvořit z Habrmannova náměstí přirozené centrum našeho obvodu pro vzájemné setkávání. V neposlední řadě pak konečně vznikne důstojné pietní místo našich letců z 2. světové války i obětem bombardování v dubnu roku 1945,“ konstatuje s uspokojením místostarosta MO Plzeň 4 Ing. Zdeněk Mádr.
 
S rekonstrukcí budovy by se mělo začít symbolicky už v příštím roce, kdy si Doubravka připomíná 100. výročí připojení k Plzni. Stěhování úřadu by mělo proběhnout pravděpodobně na jaře roku 2026. „V současné době jsou vytvořeny všechny potřebné projektové stupně, od studie, po stavební povolení až po prováděcí dokumentaci,“ nastiňuje další kroky starosta Tomáš Soukup. 
 
Je potřeba provést obnovu vnějšího historického pláště budovy a dále rekonstrukci vnitřních prostor. Na návrhu interiéru by zástupci obvodu rádi spolupracovali s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Vzniknout by tady měl víceúčelový sál, který by mohl sloužit jako obřadní síň či prostor pro menší společenské akce. Kromě rekonstrukce je v plánu také přístavba, která vnikne místo bývalých šaten pro děti. Dále se počítá i s obnovou přilehlého parku, v němž vznikne také místo pro oddávání. V neposlední řadě je počítáno s několika parkovacími místy.     
 
Náklady na obnovu budovy bývalé základní školy byly předběžně odhadnuty na 170 milionů korun. Městský obvod Plzeň 4 se bude na této investici částečně podílet. Zastupitelé čtvrtého plzeňského obvodu minulý týden schválili převod prvních 10 milionů korun z rozpočtu městu Plzeň na první etapu rekonstrukce.  
 
 

Publikace: 28. 4. 2023, aktualizace: 28. 4. 2023, Věra Zilvarová


Pomoc Ukrajině
Допомога Україні


Informace pro občany Ukrajiny
Jak pomoci