Doubravecké slavnosti vína nabídly tichá vína, ale také biovína, sekty, frizzante nebo aromatizované vinné nápoje
7. ročník dvoudenních Doubraveckých slavností vína podle odhadů organizátorů navštívily čtyři tisíce lidí. Svá vína přijeli představit zástupci více než deseti vinařství převážně ze Slovácké podoblasti, ale také z Velkopavlovické, Mikulovské nebo Mělnické. K dostání byla i francouzská vína. Návštěvníci měli možnost kromě tradičních tichých vín, ochutnat sekty, frizzante nebo aromatizované vinné nápoje. Připraven byl doprovodný program, který nabídl nejen tradiční cimbálovou muziku, ale také swing, folk-rock nebo oldies hity. Doubravecké slavnosti vína připravil městský obvod Plzeň 4.
Doprovodný program byl přichystán také pro děti, ty mohly tvořit v kreativních dílnách. K poslechu hrála Cimbálová muzika Lašár, trio Wenda Gang, skupina Tuten swing nebo formace The Fool.
„Mám radost, že přišlo opět tolik lidí a že si užívali příjemnou atmosféru. Z Doubraveckých slavností vína se stala prestižní událost, sami vinaři se nám hlásí a jezdí sem rádi. Každý rok si z některými z nich přijdu popovídat a nechám si doporučit, co ochutnám,“ přibližuje atmosféru starosta Čtyřky Tomáš Soukup. „Jsem rád, že nám vyšlo počasí. O týden dříve bychom akci uspořádat nemohli. Letos tu máme takovou novinku, kromě tuzemských vinařů jsou tady i francouzská vína a francouzské sýry,“ popisuje místostarosta Čtyřky Ing. Zdeněk Mádr.
Lidé měli možnost ochutnat široký sortiment vín. Kromě klasických vín tady byly připraveny ochutnávky sektů, frizzante, Prosecca a několika trendy novinek. „Přivezli jsme náš speciální produkt Bez, což je Sauvignon s bezinkou. Je to macerát z květu bezu, který sbíráme v našem vinařství. Pak tu máme perlivý aromatizovaný vinný nápoj, který připomíná oblíbený Aperol. Tato vína si žádali hlavně mladí lidé, protože jsou u nich velmi oblíbená. Jde o nízkoalkoholová vína,“ popisuje Marie Jónová z vinařství Jedlička. „My tady máme zajímavou odrůdu Solaris, což je takzvaná PIWI odrůda. Je to podobná kategorie jako oblíbený Hibernal nebo Pálava. Jde o kříženou a velice odolnou odrůdu z Ryzlinku rýnského nebo jiné bílé odrůdy a k tomu je nějaká modrá odrůda například Zweigeltrebe,“ říká Luděk Číhalík z vinařství Jaštík. A lidé ochutnávali i francouzská vína a sýry. „Největší úspěch měl kravský sýr Comte, pro který se lidé také vraceli. V degustačním talířku jsme dále nabízeli ovčí Esquirrou z Pyrenejí a kravský Brique du Nord nebo Tomme aux noix,“ vypočítává Klára Prudhommeová z francouzské vinotéky.
Podobnou akcí, kterou městský obvod Plzeň 4 připravuje, je Šumivý máj, který se uskuteční příští rok v květnu v Lobezském parku. Zaměřen bude ale především na perlivá a šumivá vína.