Výukový program zvířecích záchranářů podél Berounky
Nejen sovička, ale i datel nebo strakapoud jsou k vidění na trase vedoucí od kostela sv. Jiří k lávce přes řeku Berounku až na Bílou Horu. Sošky ptáků na stromy umístili zvířecí záchranáři, kteří je využívají k výukovému programu. Trasu si ale může projít každý.
Soška sovy u kostela sv. Jiří upoutá pozornost téměř každého kolemjdoucího. Kdo ji do dutiny letité lípy umístil, ale zůstávalo záhadou, a to i poté, co se fotka objevila na Facebooku Městského obvodu Plzeň 4. Úspěch přinesla až výzva v Doubraveckých listech.
K autorství se přihlásil šéf Záchranné stanice živočichů v Plzni-Doubravce Karel Makoň. „Sovička je z plechu a jedná se o puštíka obecného, který ke svému hnízdění využívá právě takovéto přírodní dutiny starých stromů,“ upřesnil Karel Makoň.
Místo poblíž kostela, kde se týčí několik starých líp, je už jednou z devíti zastávek výukového programu zvířecích záchranářů neboli stopovačky, která je už od roku 2015 určena zejména dětem ze školek a žákům prvního stupně základních škol z Plzně i okolí.
„Zejména v zimních měsících stopovačka funguje dodnes. Na trase najdete stejně ztvárněné i další ptačí druhy jako datel, žluna, strakapoud, brhlík a sojka. Každé stanoviště je věnováno konkrétnímu úkolu. Zmíněné třetí stanoviště u lip je věnováno starým dutým stromům a jejich významu v krajině,“ upřesňuje šéf záchranné stanice živočichů.
Stopovačka pro všechny
„Pokud by si chtěl někdo projít stopovačku sám se svými dětmi, není nic snazšího, než když najdete první kovovou skřínku na soutoku řeky Berounky s Úslavou a vezmete si s sebou na cestu čtyřhranný „klíč“ na otvírání například skřínky starého elektroměru,“ říká Karel Makoň.
Podle mapy pak od soutoku lidé budou postupovat směrem k lávce na Bílou Horu přes řeku Berounku, kde je na pravém břehu řeky poslední deváté stanoviště a poslední schránka s úkolem – ty jsou očíslovány od jedničky do devítky.
„Prosíme, aby každá schránka po splnění úkolu byla vždy pečlivě uzavřena tak, aby dvířka nešla volně otevřít a natištěné úkoly vydržely uvnitř co nejdéle. Pokud by někdo chtěl stopovačku pro dospělé a na delší trase, může využít náš druhý projekt fungující na stejném principu, vedoucí od ZSŽ Plzeň (Zábělská 75) na rozhlednu Chlum a zpět,“ dodává Makoň.
Podrobnější informace včetně mapy jsou dostupné na webu www.desop.cz v horní záložce „Stopovačka Chlum“.
Zdroj foto: 3x DESOP, 1x ÚMO 4