Startuje 2. ročník Rozhodněte sami, navrhněte vlastní projekt a splňte si přání
Lidé mohou i letos navrhovat projekty na zlepšení života ve čtvrtém plzeňském obvodu. Děje se tak díky participativnímu rozpočtu neboli projektu Rozhodněte sami, jehož druhý ročník odstartoval ve středu 15. září. Symbolem druhého ročníku je stromová alej pod Chlumem, která zvítězila v loňském hlasování občanů.
„Těším se na nové návrhy a věřím, že i letos lidé přijdou s nápady, které zlepší život na Čtyřce. Jednou z novinek je zrychlení celého procesu. Vítězný projekt budeme znát už v prosinci, takže se dá říct, že si ho nadělíme k Vánocům pod stromeček,“ říká starosta Tomáš Soukup.
Na realizaci projektů je letos vyčleněno 1,5 milionu korun, což je o 500 tisíc méně než v předchozím ročníku. Důvodem je dopad koronavirové krize na veřejné rozpočty.
Navrhovat je možné do 15. října
Participativní rozpočet odstartoval 15. září. Své nápady a projekty mohou lidé navrhovat do 15. října na www.rozhodnetesami.cz nebo prostřednictvím formuláře v obecním zpravodaji Doubravecké listy. Vzápětí úřad návrhy prověří a ty proveditelné postoupí do fáze hlasování.
„Navrhovat a hlasovat může kdokoliv, bydliště na Doubravce není podmínkou. Nutné naopak je, aby byl projekt situován na území našeho městského obvodu. Budeme rádi za každý skvělý návrh a nápad, ať už se bude jednat o projekt zaměřený na sport, na oživení a kultivaci zeleně, kulturní událost či zájmovou činnost,“ uvádí místostarostka Lenka Kočová.
Hlasování startuje 15. listopadu
Hlasování bude zahájeno 15. listopadu a potrvá do 12. prosince. Probíhat bude stejně jako v předešlém ročníku na www.rozhodnetesami.cz a následným potvrzením přes SMS zprávu. Pro ty, kteří preferují papírovou formu, bude opět připraven formulář ve zpravodaji.
V prvním ročníku projektu Rozhodněte sami lidé navrhli celkem 49 nápadů, jak vylepšit život v obvodu. Do finálního hlasování prošlo sedm z nich, kterým občané udělili 1527 hlasů. Na prvním místě se umístila stromová alej pod Chlumem s 481 hlasy. Vysázena byla už loni.
„Druhou příčku obsadila zelená střecha v prostorách terminálu v Zábělské ulici, kterou bohužel nebylo možné realizovat z důvodu nedostatečné nosnosti stávajícího objektu, což potvrdily i statici a provedené sondy. U třetího pumptracku řešíme výpůjčku pozemku v areálu Lopatárny s SK Rapid Plzeň, kde by mohl okruh pro bajkery vzniknout a rozšířit se i o skatepark,“ uvádí Martina Seidlerová, projektová manažerka participativního rozpočtu z Úřadu městského obvodu Plzeň 4.
Participativní rozpočet je moderním nástrojem, díky kterému se může veřejnost zapojit do rozhodování a způsobu využití peněz z veřejných rozpočtů. Nástroj využívá zhruba stovka měst, obcí a městských částí v ČR. Z velkých plzeňských obvodů je čtvrtý obvod zatím jediný.