Na Doubravce proběhl pietní akt na počest československých letců v RAF
Památku letců z Doubravky, kteří za druhé světové války bojovali za svobodu tehdejšího Československa v britském Královském letectvu RAF, ve středu uctilo vedení městského obvodu Plzeň 4 s představiteli Plzeňského kraje, města Plzně a spolků.
Pietní akt, který se každoročně koná na Habrmannovo náměstí, se po dvouleté pauze uskutečnil v plném rozsahu, tedy s proslovy a za hudebního doprovodu souboru Junior orchestr, který na počest letců zahrál také československou a anglickou hymnu.
„Jsem hrdý na to, že v Královském letectvu bojovali také doubravečtí rodáci a patrioti. Karel Pavlík, Václav Šindelář a Alois Záleský projevili nesmírnou dávku odhodlání a hrdinství. V boji za naši svobodu a vlast neváhali nasadit to nejcennější, co měli. Svůj život. Patří jim za to obrovské uznání a úcta. Na jejich statečnost a odvahu na Doubravce nikdy nezapomeneme,“ řekl starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup.
Karel Pavlík, Václav Šindelář a Alois Záleský vstoupili do řad britského Královského letectva RAF v červenci 1940. Ani jeden z doubraveckých rodáků se kvůli válce nedožil třiceti let.
Karel Pavlík doprovázel lodě a bombardéry nad francouzskými hranicemi. Sestřelen byl 5. května 1942 u francouzsko-belgických hranic. Bylo mu 23 let. Václav Šindelář zemřel ve 24 letech při cvičném letu 19. dubna 1943, kdy nepřežil havárii svého Spitfiru nad anglickým územím. Důvodem pádu letounu byla technická závada. Alois Záleský zemřel rovněž v Anglii těsně před 29. narozeninami a 7 měsíců před koncem druhé světové války. Také on doplatil na mechanickou závadu letounu, se kterým se zřítil během cvičného letu 9. února 1945.
„Karel Pavlík, Václav Šindelář a Alois Záleský pro mě osobně navždy budou symbolem hrdinství a odvahy. Je pro mě čest být občanem Doubravky, stejně jako jimi byli tito tři piloti. Jsem rád, že pietní akt letos mohl proběhnout v plném rozsahu, a že jsme památku našich hrdinů uctili důstojně a za účasti veřejnosti,“ uvedl místostarosta Zdeněk Mádr.
Pietního aktu se zúčastnili také místostarostové obvodu Lenka Kočová a Václav Beran, 1. náměstek hejtmana Plzeňského kraje Petr Vanka, za magistrát města Plzně vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleš Průša a vedoucí oddělení krizového řízení Jiří Karas, předseda Leteckého historického klubu Plzeň Václav Toman, místopředseda Českého svazu letectví Jiří Jogl a dcera slavného letce J. R. Irvinga Iveta Irvingová.
Pietní akty proběhly ve čtvrtém plzeňském obvodu také ve čtvrtek 5. května. Vedení obvodu uctilo památku padlých v 1. a 2. světové válce v Újezdě, na Doubravce ve Hřbitovní ulici a na střelnici v Lobzích. Již v dubnu proběhly tři pietní akty na počest obětí náletu ze 17. dubna 1945.