Desítky lidí si připomněly příběh tří leteckých hrdinů z Doubravky
Pietní akt na počest tří padlých letců RAF se uskutečnil na Habrmannově náměstí v Plzni Doubravce. Památku letců z Doubravky přišly uctít desítky lidí a nechyběli ani zástupci Krajského úřadu Plzeňského kraje, Magistrátu města Plzně, Úřadu městského obvodu Plzeň 4, zástupci Leteckého historického klubu Plzeň, Českého svazu letectví - Letci Plzeň a příbuzní příslušníků československého odboje. Na počest trojice letců RAF byl také zorganizován přelet dvou gripenů. Československou a anglickou státní hymnu zahrál Junior orchestr, který svým vystoupením před samotným pietním aktem obstaral slavnostní atmosféru.
Jen málokdo z nás si dokáže představit, kolik odvahy a odhodlání museli tito muži prokázat při svých rozhodnutích,“ říká starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup. Karel Pavlík doprovázel lodě a bombardéry nad francouzským územím. Jeho Spitfire byl sáclav Šindelář se přes pozici mechanika u 312. čs. stíhací perutě v roce 1941 nakonec dočkal naplnění svého snu stát se pilotem. O dva roky později však ve svých čtyřiadvaceti letech umírá ve Spitfiru při poslední fázi výcviku. Pravděpodobnou příčinou havárie, která se stala nad anglickým územím, byla závada na kyslíkovém přístroji. československou vojenskou jednotku ve Francii Královského letectva RAF. Prodělal speciální výcvik a byl nasazen do bojových akcí. V roce 1943 se podílel na sestřelení německé stíhačky. Tito doubravečtí letci jsou příkladem nejen pro současnou generaci, ale i pro další generace, že vlastenectví ani svoboda nebyla zadarmo a stála mnoho lidských životů,“ zdůrazňuje odkaz místopředseda Českého svazu letectví - Letci Plzeň Ladislav Vitík.
Příbuzní padlých letců byli u příležitosti 30. let od odhalení pamětní desky přijati u primátora města Plzně Romana Zarzyckého, který jim předal pamětní listy. Budova bývalé základní školy projde v následujících letech rekonstrukcí, stane se sídlem Úřadu městského obvodu Plzeň 4 a poskytne také důstojné zázemí pro pietní akty. Nově zde vznikne i pietní místo obětem dubnového náletu v roce 1945. „Jsem rád, že zastupitelstvo města Plzně schválilo finanční krytí na záchranu budovy,“ dodává starosta MO Plzeň 4 Tomáš Soukup.
Více fotografií nejdete v tomto odkazu.