Městský obvod Plzeň 4
ÚvodVítězem participativního rozpočtu je psí loučka

Vítězem participativního rozpočtu je psí loučka

Psí loučka, workoutové hřiště a lavičky podél aleje pod Chlumem obsadily první tři příčky ve výsledcích participativního rozpočtu, který již podruhé vyhlásil městský obvod Plzeň 4. Lidé letos vybírali z devíti nápadů, které podpořili celkem 1849 hlasy. Výsledné pořadí a zahájení přípravných prací na realizaci nápadů ve středu schválila Rada MO Plzeň 4.

 

„Vítězem letošního ročníku se stal nápad na vybudování psí loučky, u které už nyní víme, že vznikne ve Špitálském lese. Lidé nápadu udělili celkem 332 hlasů. Osobně mám z vítězného projektu radost, protože psí loučku v našem obvodu dosud nemáme. Naopak u nás evidujeme celkem dva tisíce registrovaných psů, takže věřím, že psí hřiště najde široké využití u mnoha našich občanů a jejich čtyřnohých kamarádů,“ říká starosta Tomáš Soukup.

Doslova jednotky hlasů pak rozhodly o druhém a třetím místě. Druhou příčku obsadilo workoutové hřiště s celkem 288 hlasy, o pouhých 13 hlasů méně pak lidé udělili vybudování nových laviček podél stromové aleje pod Chlumem. Na dalších místech se umístily veřejné ohniště, parkoviště pro koloběžky před základní školou v Újezdě, nové venkovní stoly na ping pong, umělá lezecká stěna, hřiště na turnaje v pétanque a venkovní hřiště na florbal.

 

„Naší prioritou je realizovat vítězný projekt, nicméně už nyní víme, že cena na vybudování psí loučky nepřesáhne alokaci, kterou letos v participativním rozpočtu máme a která činí 1,5 milionu korun. Proto už na začátku roku zahájíme přípravné práce na realizaci prvních tří projektů v pořadí. Budeme řešit jejich přesnou podobu a finanční náročnost. Pevně věřím, že je na Čtyřce uvidíme zrealizované co nejdříve,“ uvádí místostarostka Lenka Kočová.

Vedení městského obvodu si participaci občanů na rozhodování o investicích pochvaluje. Participativní rozpočet na Čtyřce úspěšně proběhl již podruhé. Občané v něm nejen rozhodují o vítězném projektu, ale sami nápady do hlasování navrhují. Návrh na vybudování psí loučky shodně podali tři občané: Jiřina Brejchová, Markéta Machulková a Jan Rožánek.

„Věřím, že z projektu psího hřiště, jakožto vyhrazeného místa pro volné pobíhání psů, by benefitovali jak majitelé psů, tak „nepejskaři“. S ohledem k velkému množství lidí se psím parťákem prostor určený právě jim v našem obvodě již dlouhou dobu chybí. Psí hřiště by se tak pro ně mohlo stát oblíbeným cílem, ale i prostorem k setkávání a socializaci psů a víceméně i jejich páníčků,“ uvedl jeden z autorů návrhu na vznik psí loučky Jan Rožánek.

 

Lidé mohli hlasovat na webu www.rozhodnetesami.cz a rovněž pomocí papírového formuláře umístěného v Doubraveckých listech. Hlasování probíhalo od 15. listopadu do 12. prosince.

Participativní rozpočet je moderním nástrojem, díky kterému se může veřejnost zapojit do rozhodování a způsobu využití peněz z veřejných rozpočtů. Nástroj využívá zhruba stovka měst, obcí a městských částí v ČR. Z velkých plzeňských obvodů je čtvrtý obvod zatím jediný.

 

Výsledky 2. ročníku participativního rozpočtu:

 

Projekt

Hlasy celkem

1

Psí loučka

332

2

Workoutové hřiště

288

3

Lavičky v aleji pod Chlumem

275

4

Veřejné ohniště

234

5

Na koloběžce do školy

169

6

Venkovní stoly na ping pong

157

7

Umělá lezecká stěna

143

8

Hřiště na turnaje v pétanque

132

9

Venkovní hřiště na florbal

119

Publikace: 15. 12. 2021, aktualizace: 16. 12. 2021, Jan Švábek


Pomoc Ukrajině
Допомога Україні


Informace pro občany Ukrajiny
Jak pomoci