Městský obvod Plzeň 4
ÚvodČtvrtý obvod už sází alej pod Chlumem, vítěze projektu Rozhodněte sami

Čtvrtý obvod už sází alej pod Chlumem, vítěze projektu Rozhodněte sami

Čtvrtý plzeňský obvod zahájil realizaci vítězného projektu 1. ročníku participativního rozpočtu, kterým lidé letos v květnu zvolili vysázení stromové aleje pod Chlumem. Obvod zde letos vysází celkem 46 stromů, výsadba většiny z nich začala v pátek.


Zleva: Autorka nápadu Eva Halámková, starosta Tomáš Soukup a místostarostka Lenka Kočová.

Nová stromová alej vzniká na cestě mezi ejpovickým železničním tunelem a částí čtvrtého obvodu – Bukovcem. Přípravné práce pro zasazení stromů v místě odstartovaly už ve čtvrtek.

150 stromů za rok 2020

„V pátek bude pod Chlumem vysázeno 14 jabloní a 11 švestek, ke kterým později přibude ještě 21 habrů. Jen za letošní rok se nám tak na území našeho obvodu podaří vysázet 150 stromů. Nová výsadba běží i přes veškerá omezení, naopak jsme ale s politováním museli ustoupit od našeho původního plánu, kdy jsme do výsadby chtěli zapojit veřejnost. Současná opatření to bohužel neumožňují,“ říká místostarostka Lenka Kočová.

Výsadbu aleje pod Chlumem navrhli a podpořili občané v rámci participativního rozpočtu, díky kterému mohou ovlivnit, jak z veřejných peněz vylepšit veřejný prostor ve svém okolí. Nápady, které bylo možné realizovat, pak postoupily do finálního hlasování veřejnosti. Výsadba aleje pod Chlumem od občanů získala celkem 481 hlasů a umístila se na prvním místě.

 

„Jsme moc rádi, že se nám daří realizovat priority z volebního programu. Jednou z nich byla participace obyvatel, lépe řečeno účast lidí na dění v obvodu a jeho proměně k lepšímu místu pro život. Chtěli jsme jít nyní ještě dál a počítali s tím, že by si lidé stromy pod Chlumem mohli nejen vysadit, ale i adoptovat. Bohužel to dnes není možné. Věřím, že si to ale v budoucnu společně všichni plně vynahradíme,“ dodává starosta obvodu Tomáš Soukup.

Autorka: Příroda je jediná jistota, kterou máme

Realizaci aleje si v pátek prohlédla i autorka nápadu Eva Halámková. „Mám radost z toho, že Plzeňané pro tento projekt hlasovali a díky tomu vyhrál. Víme, že stromy v krajině chybí, krajina se zatepluje a my ji musíme zchlazovat. Byla bych moc ráda, kdyby se městu podařilo realizovat i další výsadbu. Příroda je jedinou jistotou, kterou máme,“ uvedla Halámková.

Alej pod Chlumem bude vznikat po částech, a to s ohledem na odlišné vlastníky pozemků. Prvních 46 stromů je sázeno na pozemcích, jejichž vlastníkem je město Plzeň, jež je pronajímá Zemědělskému družstvu Červený Hrádek. S dalšími vlastníky pozemků bude čtvrtý obvod jednat, v návaznosti na to pak bude probíhat další výsadba aleje.
 

Obvod zároveň prověřuje i realizaci dalších dvou projektů z participativního rozpočtu, a to zelené střechy na terminálu v Zábělské ulici a také pumptracku – boulové dráhy pro bikery. Participativní rozpočet nazvaný Rozhodněte sami proběhl na čtvrtém obvodu prvním rokem. Doubravka je zároveň prvním obvodem v Plzni, který participativní rozpočet zavedl.

Publikace: 16. 10. 2020, aktualizace: 16. 10. 2020, Jan Švábek


COVID-19

Aktuální opatření – informace pro občany