4. červenec 2025
Ve věku nedožitých 95 let zemřel významný obyvatel Doubravky Richard Smola, který byl tělem i duší skaut, do kterého vstoupil v roce 1945. Byl to také aktivní spolupracovník Paměti národa, čestný člen Rotary klubu Plzeň, předseda Spolku PTP (PTP – Pomocné technické prapory zřízené pro muže, kteří byli pro komunistický režim „nespolehliví“ a držitel mnoha ocenění, například Historické pečetě Města Plzně, Záslužného kříže III. stupně ministra obrany ČR nebo Skautské medaile za věrnost. Odešel muž, který se nenechal zlomit komunistickým režimem pocházející z rodiny významného podnikatele Aloise Smoly. Ten byl kvůli své firmě na výrobu turbodynam perzekuován, byl s rodinou postižen měnovou reformou, vystěhován z Plzně a vězněn.
Studia poznamenaná režimem
Rodina Smolových bydlela v centru Plzně na nynější Klatovské třídě. Otec vlastnil továrnu Ferotechna, byl členem komorní rady Československo-švýcarské obchodní komory a členem Rotary klubu Plzeň. Richard po reálném gymnáziu sice začal studovat Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni, tu však musel přerušit a nastoupit na vojnu jako „pétépák“. Rodina byla zasažena měnovou reformou v roce 1953 a krátce na to také akcí „B“. Jako majitelé továrny byli vystěhováni z Plzně do skrovných prostor v Pteníně u Merklína. V tu dobu Richard Smola prožíval těžké chvíle na vojně. Povinnou základní vojenskou službu měl na neurčito, domů se dostal až po třech letech, kdy byly tyto útvary zrušeny. Otec byl mezitím rok ve vězení. Pak Richarda Smolu čekalo problematické dokončení studia.
Richard Smola se stal odborníkem ve svém oboru
I přesto, že nikdy nepodepsal spolupráci s STB ani se nestal členem KSČ, prosadil se ve Škodě Praha. Pro podnik zajišťoval zahraniční montáže a jednání v Dánsku, Bulharsku, Kanadě nebo Argentině. Vedl stavbu a montáž velké elektrárny na Kubě. Ředitelem se ale stát nikdy nemohl. V roce 1958 se oženil, s manželkou by letos oslavil 67. výročí svatby. „Richard byl stoprocentně charakterní člověk s velkým smyslem pro humor,“ svěřila se Hana Smolová, a to potvrzují i další lidé, kteří s ním spolupracovali.
Významná činnost a přínos
Díky otci se Richard Smola setkával se zajímavými lidmi už od dětství. Také prožíval osvobození Plzně americkou armádou, pravidelnými hosty u Smolových byli právě američtí vojáci. S některými z nich se později setkal při Slavnostech svobody, kde byl čestným hostem. Založil Svaz PTP – později spolek. Byl členem Městské rady Junáka a nejen to. „Poprvé jsem se s ním setkal na počátku 90. let jako s předsedou klubu PTP v Plzni, poté co jsme si řekli, že jsme oba skauti, začal často chodit na setkání našeho 13. oldskautského klubu Bílá střela, naposledy jsme se setkali 24. dubna na svátek sv. Jiří – patrona skautů, kdy s námi oslavil 80. výročí našeho oddílu v Luftově zahradě. Byl to skvělý chlap a skaut,“ vzpomíná Petr Náhlík. Richard Smola spolupracoval s Pamětí národa, chodil přednášet do škol a pomáhal organizovat setkání vystěhovaných rodin. „Kdykoli jsme ho oslovili, byl připraven pomoci – a často sám přicházel s tipy na pamětníky, které bychom neměli minout. Jeho zkušenost, paměť a lidskost byly pro naši práci neocenitelné. Pro mě osobně bylo setkání s ním vždycky připomenutím toho, proč má smysl uchovávat příběhy. Měl velký dar mluvit s mladými lidmi – ať už jako skautský vedoucí nebo v rámci aktivit Paměti národa. Své vzpomínky dokázal přenést tak, že studenti měli pocit, že u toho byli. Nešlo mu o velká slova, šlo mu o pochopení,“ popisuje spolupráci ředitel krajské pobočky Paměti národa Jiří Kunc.
Na Čtyřce
Richard Smola bydlel na Doubravce téměř 50 let. V roce 1979 tady společně s rodinou dostavěl dům, kde žil do posledních dnů. Se čtvrtým obvodem je spojena také manželka Hana Smolová, která se narodila v Bukovci.